Akıllı Güvenlik ve İyi Uygulamalar (12)

Akıllı Güvenlik ve İyi Uygulamalar (12)

Akıllı güvenlik sistemleri, birbirleriyle sürekli iletişim halinde olan alt sistemlerin teknolojiyi kullanarak ve bir ağ üzerinden ortak bir çalışma yürüterek, bireylerin güvenliğini devamlı ve bütünsel olarak sağlamasıdır. Bu sistemler, akıllı sensörlerin iletmiş olduğu anlık verileri ve eski mevcut verileri analiz ederek çalışmaktadırlar. Akıllı güvenlik, fiziksel güvenlik ve siber güvenlik dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılabilmektedir.

Günümüzde çok amaçlı akıllı sensörlerle donatılmış dronlar, güvenlik hizmetlerinde, arama-kurtarma faaliyetlerinde ve bölgesel güvenlik operasyonları öncesinde ön keşif çalışmalarında çokça kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu araçlar, gelişmiş kızılötesi ve gece görüşlü kameraları sayesinde yangın, terör saldırısı, kaçakçılık gibi olayları erken algılayarak güvenlik merkezine durum raporu gönderebilmekte ve güvenlik güçlerinin olaya zamanında müdahale etmesini sağlayabilmektedir.

Suç olma ihtimali yüksek olan bölgelerde, eski mevcut verilerin analizinin yapılması ve yazılım tabanlı akıllı tahmin sistemlerinin bu analizleri değerlendirmesi sayesinde, kısıtlı sayıdaki güvenlik güçlerinin daha verimli kullanılması sağlanabilmektedir. Aynı zamanda kamera ve sensör gibi akıllı tanıma sistemlerinin de yardımıyla anlık veri toplama ve işleme faaliyetleri gerçekleştirilerek, belirli bir alandaki şüpheli kişilerin tespiti yapılabilmektedir.

Kamu kurumlarına ve yerel yönetimlere ait taşınmazların güvenliği de akıllı güvenlik sistemleri sayesinde, daha az maliyetle ve daha etkili yöntemlerle sağlanabilmektedir.

ABD’nin Maine bölgesinde, rafting sırasında akıntıya kapılarak kaybolan 2 kişinin önce özel bir kamera sistemine sahip dron yardımıyla yer tespiti yapılmış, sonrasında ise yine dron aracılığıyla can yelekleri ulaştırılarak, başarılı bir operasyon sonucunda kurtarılmıştır.

Kaliforniya’da akıllı güvenlik sistemlerinin bir parçası olan tahmini önleyici faaliyetlerin 6 ay süresince kullanılması sayesinde, bölgedeki hırsızlık olayları %19 oranında azalmıştır.

Kaliforniya’nın Santa Cruz kentinde, polis kayıtlarını analiz eden bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde, kentin güvenlik ihtiyacı anlık olarak takip edilerek, gerekli noktalara güvenlik personeli takviyesi yapılmakta, gerekli silah ve araç alımı otomatik olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Boston’da kent geneline yerleştirilen akustik alıcılar sayesinde, herhangi bir noktada silah patlaması olduğunda patlama bölgesinin yeri anlık olarak tespit edilebilmekte ve güvenlik güçleri bölgeye yönlendirilebilmektedir.

İngiltere’nin Kent kasabasında, “PredPol” adlı özel bir uygulama aracılığıyla güvenlik uzmanlarının suçların %8,5’ini tahmin etmeleri sağlanmıştır.


UYARI: Bu makale, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Selçuk Batal´a ait Nesnelerin İnterneti Tabanlı Akıllı Şehir Teknolojileri ve İyi Uygulamalar konulu tez çalışmasından alıntılanmıştır ve tüm yasal hakları yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi yazarın izni olmadan kopyalanması, çoğaltılması ve tekrar yayınlanması yasal olarak suç teşkil edecektir.