Seo Arama Motoru Optimizasyonu

Seo Arama Motoru Optimizasyonu


Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları için web sitenizi belirlemiş olduğunuz kelimelerde üst sayfalarda tutuyor ve bu sayede çok daha fazla sayıda ziyaretçiye hizmet vermenizi sağlıyoruz.

Web sitenizi bir marka haline getirmenin en önemli yolu, daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktan ve bu ziyaretçilerin sitenizde verimli vakit geçirmesini sağlamaktan geçmektedir. Böylece sadece arama motorlarının sıralamasında yükselmekle kalmaz, web sitenizin adresini tarayıcının adres satırından yazarak erişim sağlayan kullanıcılar da artış gösterebilir. Markalaşma ve kaliteli bir web sitesi olma yolunda oldukça önemli bir adım olan bu durumu, arama motoru optimizasyonu adı verilen kısaca SEO işlemini yaparak gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle, hazırlanan web sayfaları bu ayrıntıya dikkat edilerek oluşturulmalıdır. Arama motoru optimizasyonu, internetin ekonomik anlamdaki gücünün artması ile birlikte hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

Web sitesine yapılacak işlemler, SEO uzmanları tarafından iki yönlü olarak değerlendirilmektedir:

1. Site İçi SEO (On Page SEO): Site içi düzenlemeler; arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde okumalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları, herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini gözönünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Zaten arama motorlarının en büyük amacı da kullanıcıların istediği sonuçları onlara sunmaktır. Site içi SEO işlemlerine örnek olarak "W3C Geçerlemesi, robots.txt, uygun başlığın kullanılması, görsellerdeki çözünürlük kalitesi, alan adı (domain) uygunluğu, özgün içerik, site hızı" gibi metotlar gösterilebilir.

2. Site Dışı SEO (Off Page SEO): Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise web sitesinin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olmasıdır. Backlink, bir web sitesinin diğer bir siteye verdiği linktir. Ancak başta Google, Yandex ve Bing olmak üzere tüm arama motorları, manipüle edilmiş backlinklere kesinlikle karşıdır. Bunun nedeni, backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları, yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve ziyaretçiler tarafından gerçekten beğenilen web sitesi yapmak ve bu web sitesinde ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanların web sitesine backlink vermesini sağlanabilir. Backlinkler dışında arama motorları, kullanıcı deneyimlerini gözönünde bulundurarak web dünyasındaki birçok sinyalden yararlanır ve algoritmalarını bu sinyallere dayandırır. Sosyal medyadaki etkinlik, marka bilinilirliği gibi birçok etken de arama motorlarının dikkat ettiği alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

Hemen herkesin kendine göre arama motoru optimizasyonu yöntemleri keşfettiği ve paylaştığı günümüz şartlarında gerçekten işe yarayan ipuçlarına ulaşmak ciddi bir mesele haline gelmiş bulunmaktadır. Halk efsanesi olarak adlandırabileceğimiz bir çok asılsız söylentilerin dolandığı bu şartlar altında, kaliteli ve alanında en iyi seo firması tarafından arama motoru optimizasyonu hizmeti almak, kuşkusuz tüm problemlerin kökten çözümüne ve işi ehil bir firmaya vermiş olmanın güvenini yaşamanıza yardımcı olacaktır. Tam da bu noktada devreye giren ve SEO alanında göstermiş olduğu başarılarla web sitesi sahiplerinin takdirini kazanmış olan, arama motoru optimizasyonu denildiğinde akla ilk gelen firmalar arasında da yer alan Naature Teknoloji, sizin web sitenizi de arama motorlarında bir üst sıraya taşımak için gerekli ipuçlarını tarafınıza ulaştırmaktan mutluluk duyacaktır. Bu sayede firmanızın, internet veya e-ticaret sitenizin bulunabilirlik oranını daha da üst seviyeye çekebilmeniz çok daha basite indirgenecek, sürekli olarak tarafınıza raporlama yapan ve gelişmeleri bildiren uzman seo firması ile çalışmanın mutluluğunu ve rahatlığını yaşayacaksınız.