Yapay Sinir Ağları (6)

Yapay Sinir Ağları (6)

Yapay zeka tekniklerinin önemli yan dallarından birisi de yapay sinir ağlarıdır.

Günümüzde en az uzman sistemler kadar yaygın bir uygulama sahasına sahip olan yapay sinir ağları, her geçen gün bir başka uygulamayla hayat bularak kullanım alanını yaygınlaştırmaktadır.

Yapay sinir ağları, beyin gibi bilgi işleme yapmayı deneyen bir bilim dalıdır. Bir başka tanıma göre ise "Yapay sinir ağları, deneysel bilgileri doğal olarak depolama eğilimi olan ve bu depolanan bilgilerin kullanılmasına imkan veren basit elemanlardan oluşan paralel dağıtılmış bir işlemcidir.

Yapay Sinir Ağları, insan beynindeki sinir hücrelerinden esinlenerek geliştirilen yapay sinir hücrelerinin değişik bağlantı geometrileri ile birbirlerine bağlanarak oluşan karmaşık sistemler olarak tanımlanmaktadır. Bilgi işlem süreçleri olarak nitelendirilebilen yapay sinir ağları, verilen girdilere karşı çıktılar üreten bir kara kutuya benzetilebilir.

Yapay sinir ağlarının çalışma mantığı, insan beyninin öğrenme ve öğrendiği bilgileri kullanma sürecindeki işleyişi üzerine kuruludur. Bu modelleme sonucu bilgisayarlar en basit haliyle önce bir öğrenme sürecinden geçer, daha sonra ise öğrendiği bu bilgileri karşılaştığı olaylarda tepki olarak kullanır.


UYARI: Bu makale, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Selçuk Batal´a ait Yapay Zeka Uygulamaları ve Yapay Zekanın Geleceği konulu akademik çalışmadan alıntılanmıştır ve tüm yasal hakları yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi yazarın izni olmadan kopyalanması, çoğaltılması ve tekrar yayınlanması yasal olarak suç teşkil edecektir.