Yapay Zeka ve Uzman Sistemler (5)

Yapay Zeka ve Uzman Sistemler (5)

Yapay zeka çalışmalarının uygulama alanlarının en önemlilerinden birisi bilgi tabanlı sistemler olarak da adlandırılabilen uzman sistemlerdir.

Teknik olarak uzman sistem, bilgi tabanlı sistemlerin üst düzey bir oluşumu olsa da, pratikte birbirlerinin aynısı olarak görülebilmektedir.

Bir uzman sistem sorular soran, cevaplar üreten ve genellikle karar verme işlemine yardımcı olan tavsiyelerde bulunan etkileşimli bir sistemdir.

Bir tanıma göre "uzman sistemler, bir uzmanın tecrübesi ve bilgisiyle çözülebilecek sofistik problemler hakkında çözüm üreten bilgisayar programlarıdır.". Herbert Schilt´in ifadesine göre ise "uzman sistemler, bir uzmanın hareket ve düşünce tarzını taklit ederek ve kullanıcının sağladığı bilgileri kullanarak, belirli bir konu hakkında fikir veren programlardır."


UYARI: Bu makale, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Selçuk Batal´a ait Yapay Zeka Uygulamaları ve Yapay Zekanın Geleceği konulu akademik çalışmadan alıntılanmıştır ve tüm yasal hakları yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi yazarın izni olmadan kopyalanması, çoğaltılması ve tekrar yayınlanması yasal olarak suç teşkil edecektir.