Yapay Zekaya Giriş (1)

Yapay Zekaya Giriş (1)

Howard Hathaway Aiken´in 1937´de delikli kart sistemiyle çalışan Mark 1 adını verdiği yarı elektronik devrelere sahip bilgisayarı icat edişinden bugüne kadar teknoloji alanında oldukça büyük gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle de 1960’larda internet protokolünü kullanan ilk ağ olan Arpanet ile birlikte teknoloji alanındaki gelişmeler büyük ivme kazanmış olup, kısa süre önce yalnızca kurumsal firmaların kullanabildiği ve çok yüksek maliyetlerle temin edilebilen bilgisayarlar, günümüzde gündelik hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji cihazları, geçmişten günümüze kullanıcılarının karşısına çok farklı biçimlerde çıkmıştır. Her geçen gün yeni bir teknolojiye sahip akıllı cep telefonlarının ve mobil cihazların ortaya çıkışı teknolojinin ne derece hızla seyrettiğinin en güzel örneğidir.

Artık teknolojinin ulaşmış olduğu son nokta olarak yapay zeka uygulamalarından bahsedilmektedir. İnsan beyninin çalışma şeklini model alan bu uygulamalar sayesinde, çözülmesi oldukça zor olan problemler hızla çözülebilmekte, gün geçtikçe karmaşıklaşan insan yaşamı sadeleştirilerek, daha doğru karar almaları sağlanabilmektedir.


UYARI: Bu makale, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Selçuk Batal´a ait Yapay Zeka Uygulamaları ve Yapay Zekanın Geleceği konulu akademik çalışmadan alıntılanmıştır ve tüm yasal hakları yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi yazarın izni olmadan kopyalanması, çoğaltılması ve tekrar yayınlanması yasal olarak suç teşkil edecektir.